Lev Tolstoy “Kurt” adlı öyküsünü okuyor (1909-Türkçe altyazılı)

Sadece Rus edebiyatının değil, dünya edebiyatının da en büyük isimlerinden biri olan Lev Tolstoy, yazarlığının yanında görüşleriyle ve toplumsal meselelere karşı duruşuyla da daima kendine has bir yere sahip olmuştur. Daha önce Tolstoy’a ait iki adet ses kaydını (1. https://www.youtube.com/watch?v=bN47x… / 2. https://www.youtube.com/watch?v=7TtxK…) olabildiğince temizlemiş, yine kendisine ait görüntülerle montajlayıp çevirmiş ve nihayetinde kanalda yayınlamıştım.

9 Eylül 1828’de, yani bundan 191 yıl önce doğan Tolstoy’un doğum gününü yine yapabileceğim bir biçimle, yani ona ait yeni bir ses kaydını yayınlayarak kutlamak istedim. Muhtemelen 1908 tarihli bu kayıtta, kendisine ait bir öyküyü seslendiriyor Tolstoy. Öykünün ana fikri, Tolstoy’un dünya görüşüyle de oldukça ilintili.

Ancak bunun yanında, öyküde çocuğun kısımlarını okurken bu büyük yazarın sesini inceltmesi, çocuğun “Ay, ay, ay!” diye bağırmasını canlandırmaya çalışması özellikle sevimli geldi bana. Bununla birlikte, bu çevirinin hayata geçmesi için desteklerini sunan Cambly Türkiye’ye (https://www.cambly.com) teşekkür ederim. Videodan da anlayacağınız üzere, bu kültür işinin sponsoru kendileridir.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar