Scorsese ve Coppola’dan sonra Ken Loach da Marvel tartışmasına katıldı: “Hamburgere benziyorlar. İçinde sanat ve hayal gücü yok”

Martin Scorsese ve Francis Ford Coppola’dan sonra, 40 yılı aşkın sinema serüvenine yüzlerce ödül sığdırmış, işçi sınıfının yönetmeni olarak addedilen Ken Loach da Marvel filmleriyle ilgili konuştu. Loach, bu filmleri “sıkıcı” bulduğunu söyledi.

Sinema dünyasına I, Daniel Black, Kes, Riff-Raff, The Wind That Shakes the Barley gibi unutulmaz filmler kazandıran İngiliz yönetmen Ken Loach, Skynews’e verdiği röportajda, son günlerin tartışma konusu olan Marvel filmleri hakkında şunları söyledi: “Bu sıkıcı filmler sinema sanatına dair hiçbir şey içermiyor. Tıpkı hamburgerler gibi metalaşmış bu yapımlarda hayal gücüne ve iletişime dair bir emare yok. William Blake’in dediği gibi, paranın olduğu yerde sanattan bahsedilemez.”

Daha önce usta yönetmen Martin Scorsese, sinema dünyasının geleceği ve Marvel filmlerinin bu gelecekteki rolüyle ilgili gündem yaratan açıklamalarda bulunmuş, Marvel filmlerinin sinemadan çok tema parklarına benzediğini ve sinema olmadığını söylemişti. Bununla beraber Marvel filmlerinin sinema salonlarını ele geçirmesine izin verilmemesi gerektiğini belirten Scorsese, bu filmlerinin sinemanın bu tarz filmlerden ibaret olduğunu düşünen bir izleyici kitlesi yaratmasından endişe duyduğunu da belirtmişti.

Francis Ford Coppola da Scorsese’ye destek vermiş, hatta Scorsese’nin açıklamalarını bir adım öteye taşıyarak Marvel filmlerinin değersiz olduğunu ve aynı filmi tekrar tekrar izlemenin izleyicilere bir şey katmayacağını söylemişti.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar