Ohannes Kılıçdağı ile söyleşi: “Hıristiyan topluluklar ‘Yükselen milliyetçiliğin hedefi olur muyuz’ tedirginliği yaşıyor”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Ayasofya tartışmaları sürerken, 13 Haziran Cumartesi günü, Türkiye Ermenileri 85. Patriği Sahak Maşalyan Twitter hesabından “Ayasofya ibadete açılsın, Hıristiyanlara da yer ayrılsın” açıklaması yaptı. 

14 Haziran Pazar günü ise Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli’den de Ayasofya’nın ibadete açılması ile ilgili bir açıklama geldi. Bahçeli, “İnanç zafiyeti yaşadıklarından cami ile müze arasında gelgit yaşayan, hatta Ayasofya’nın cuma günü cami, pazar günü de kilise olması yönünde kanaat bildiren sakat ve soysuz teklif sahiplerine de maalesef esefle tesadüf edilmiştir” dedi.

Agos yazarı ve akademisyen Ohannes Kılıçdağı ile Patrik Maşalyan’ın açıklamalarını, Türkiye’nin Hıristiyanlık fobisini ve Hıristiyan toplumlarının yükselen milliyetçilik dalgası karşısındaki tedirginliğini konuştuk. Kılıçdağı “Ayasofya ibadete açılsın” tartışmalarının Hıristiyan toplumları üzerinde dolaylı bir tedirginlik yarattığını belirtti. Kılıçdağı “Bu tartışma açıldığı zaman milliyetçi hava yükseliyor. ‘Fetihçi’ hava yükseliyor. Fetihçi zihniyet de her zaman kendine fethedecek bir yer arıyor. Fethedecek bir yeriniz olmadığı zaman, fetihçi olmak akim kalıyor. Dolayısıyla bu hava yükselince Hıristiyan topluluklarda ‘Acaba bu yükselen milliyetçiliğin, yükselen fetihçiliğin hedefi olur muyuz’ tedirginliği yaşanıyor” dedi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus