Facebook, Myanmar’da askeri propaganda yapan hesapları kapatıyor

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Facebook yaklaşık 1.35 milyon kişiye ulaştığı düşünülen, Rohingyalı Müslüman azınlığa karşı çarpıtılmış ve yanlı propaganda içeren, Myanmar ordusuna bağlı çok sayıda sayfayı ve hesabı kaldırdığını açıkladı. Facebook Blog’da “Myanmar’daki Facebook platformumuzu manipüle edilmesi daha zor hale getirmek istiyoruz ve yaşanan olaylar üzerinde araştırma yapmaya ve harekete geçmeye devam edeceğiz” açıklaması yapıldı.

Facebook ağustos ayında yaptığı açıklamada ise, Myanmar’daki örgütlerin, ülkedeki ciddi insan hakları ihlallerini gerçekleştirmek için Facebook’u kullanmalarının önüne geçmeye çalıştığını belirtmişti. Ağustos ayında 18 Facebook hesabı, 52 sayfa ve yaklaşık 12 milyon kişiye ulaşan Instagram hesabı kaldırılmıştı.

New York Times’ın pazartesi günü yayınladığı raporda, Myanmar ordusundan adı açıklanmayan yetkililerin Facebook’u, Rohingya’nın Müslüman azınlık gruplarını hedef alan bir kampanyanın parçası olarak kullandığı iddia edildi. Raporda, adı açıklanmayan yetkililerin “eski askerler, araştırmacılar ve ülkedeki sivil yetkililerden” oluştuğu belirtildi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus