Facebook, Myanmar’da askeri propaganda yapan hesapları kapatıyor

Facebook yaklaşık 1.35 milyon kişiye ulaştığı düşünülen, Rohingyalı Müslüman azınlığa karşı çarpıtılmış ve yanlı propaganda içeren, Myanmar ordusuna bağlı çok sayıda sayfayı ve hesabı kaldırdığını açıkladı. Facebook Blog’da “Myanmar’daki Facebook platformumuzu manipüle edilmesi daha zor hale getirmek istiyoruz ve yaşanan olaylar üzerinde araştırma yapmaya ve harekete geçmeye devam edeceğiz” açıklaması yapıldı.

Facebook ağustos ayında yaptığı açıklamada ise, Myanmar’daki örgütlerin, ülkedeki ciddi insan hakları ihlallerini gerçekleştirmek için Facebook’u kullanmalarının önüne geçmeye çalıştığını belirtmişti. Ağustos ayında 18 Facebook hesabı, 52 sayfa ve yaklaşık 12 milyon kişiye ulaşan Instagram hesabı kaldırılmıştı.

New York Times’ın pazartesi günü yayınladığı raporda, Myanmar ordusundan adı açıklanmayan yetkililerin Facebook’u, Rohingya’nın Müslüman azınlık gruplarını hedef alan bir kampanyanın parçası olarak kullandığı iddia edildi. Raporda, adı açıklanmayan yetkililerin “eski askerler, araştırmacılar ve ülkedeki sivil yetkililerden” oluştuğu belirtildi.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar