Pekin’deki Yasak Şehir, 94 yıl sonra ilk defa geceleri de halka açıldı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Washington Post’un haberine göre, yaklaşık 500 yıl boyunca Çin imparatorlarına ev sahipliği yapan ve 1925’ten beri Saray Müzesi’ni barındıran Yasak Şehir, 94 yıl sonra kapılarını ilk defa geceleri de halka açtı. Geceleri, ayrıcalıklı kişiler dışında herkese kapalı olan Yasak Şehir, bu hafta iki gün (19-20 Şubat) boyunca geceleri halka açık kalacak.

Çin’in her sene gerçekleşen Yeni Yıl Festivali (Lunar New Year) bu yıl 5 Şubat’ta yapıldı ve 15 gün sürdü. Yasak Şehir’in açılışı, Çinlilerin Yeni Yıl Festivali’nin bitmesine, Fener Festivali’nin başlangıcına denk getirildi. Açılışta, Çin Ulusal Geleneksel Orkestrası ve Pekin Operası sahne alırken, kompleksin duvarları eski kraliyet sarayının atmosferini yeniden canlandırmak için tasarlanan kırmızı fenerlerle aydınlatıldı. Ancak Çinlilerin çoğu şovu ya televizyondan ya da kompleksin arkasında bulunan bir tepeden izlemek zorunda kaldı.

Eski kraliyet sarayının atmosferini yeniden canlandırmak için tasarlanan kırmızı fenerler.

Açılışa sadece 3 bin kişinin katılmasına izin verildi. İçerisinde sağlık çalışanlarının, memurların, askerlerin ve elçilerin de bulunduğu 2 bin 500 kişilik davetli listesinin yanı sıra, 500 kişi de bilet alarak açılışa katıldı. Ziyaretin ikinci gününde ise bilet bulabilen üç bin şanslı kişi daha gidip Saray’ı görme fırsatını elde edecek.

Yasak Şehir UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde

Çin’in en popüler cazibe merkezlerinden biri olan Yasak Şehir, turistlerin mutlaka görmesi gereken yerlerden biri olarak gösteriliyor. Merkez, 1925’te Saray Müzesi’ne dönüştürüldü ve 1980’lerde UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alındı.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, 2017’de bir saray binasında akşam yemeği için ABD Başkanı Donald Trump’ı ağırladı. Saray, bu davette olduğu gibi bazen de gece özel ziyaretçileri ağırlıyor.

Saray Müzesi şimdi daha fazla ziyaretçi çekmek için bir kampanya yürütüyor. Küratör Şan Kişiang, geleneksel Çin kültürünü kamuoyuna daha erişilebilir hale getirmek istediğini söyledi. Saray Müzesi’ne erişim oranı 2012 yılında yüzde 30 iken bu oran 2018’de yüzde 80 oldu. Müzenin 600. yıl dönümünü kutlamak için Şan, 2020 yılına kadar yüzde 85’lik bir hedef belirledi.

“Geleneksel kültür ile halkı birbirine yaklaştırıyor”

Pekin’deki Çin Kültür Mirası Akademisi üyesi Liu Ceng, Saray Müzesi’nin başarısının diğer müzeler için bir örnek olduğunu belirtti. Çin Komünist Partisi gazetesi, “Yaratıcı zihinler 600 yıllık Saray Müzesi’ni gençleştiriyor ve geleneksel kültür ile halkı birbirine yaklaştırıyor” diye yazdı.

Kompleks, 27 bina, dört avlu ve ayrıntılı taş döşemelerinin bulunduğu bahçeleri içeriyor. 1735-1796 yılları arasında hüküm süren ve Çin’de en uzun süre tahtta kalan hükümdarlarından biri olan Çianlong, gelecekteki imparatorların saray kompleksine dokunmasını yasaklayan bir emir yayınladı. Hiç değişime uğramayan binalar, son on yılda Saray Müzesi ile ortak olarak Dünya Anıtlar Fonu tarafından restore edildi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus