ABD İran’a karşı uluslararası deniz koalisyonu kurmak istiyor

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Amerika Birleşik Devletleri, İran’a karşı Yemen açıklarındaki stratejik sularda görev yapacak uluslararası bir askeri koalisyon kurulması için hazırlıklara başladı.

ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford, “Hürmüz Boğazı ve Bab’ül Mendep’te seyrüsefer güvenliğini sağlamak için bir koalisyon kurulması konusunda bazı ülkeler ile temas içerisindeyiz” diye konuştu. Girişime destek olacak ülkeler ise birkaç gün içinde belli olacak.

ABD Hava Kuvvetleri’ne ait bir insansız hava aracının İran tarafından düşürülmesi iki ülkeyi savaşın eşiğine getirmişti. Körfez’de gerginliği artıran bir diğer olay ise petrol tankerlerine yönelik geçen haziran ayında Umman Körfezi’nde düzenlenen saldırılar olmuştu. Saldırılardan İran’ı sorumlu tutan ABD, bölgeye 2 bin 500 asker gönderme kararı almıştı. 

Olay sonrası yaptığı açıklamada ABD Başkanı Donald Trump, İran’a yönelik askeri saldırı yapılmasına izin verdiğini açıklamasına rağmen son anda operasyondan vazgeçtiğini duyurmuştu.

ABD’de yaşanan gerginliğe ilişkin bir açıklama da İran Devrim Muhafızları Komutanı Hüseyin Nejat’tan geldi. Bölgedeki ABD üslerinin ve uçak gemilerinin İran füzelerinin menzilinde olduğunu belirten Nejat, “Eğer bir hata yaparlarsa, füzelerimiz onların uçak gemilerini yok eder” dedi.

ABD ve İran arasında gerginlik, 2015 yılında Trump’ın Tahran’la yapılan nükleer anlaşmadan Vaşington’u tek taraflı olarak çekmesinin ardından tırmanmaya başlamıştı. Kısa bir süre sonra da İran’a karşı yaptırımlar devreye sokulmuştu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus