Thomas Bernhard: Sebep kendimim! (1986-Türkçe altyazılı)

Edebiyatın en hırçın kalemlerinden biri olan Thomas Bernhard, özellikle kendi has üslubu ile yazın dünyasında özel bir yere sahiptir. Geçen yıl “Thomas Bernhard Buydu!” adlı bir belgeselin çevirisini yaparak kanalda yayınlamıştım.

Geçtiğimiz haftalarda bu belgeseli izleyen Kerem Duymuş ve Matthias Kyska benimle iletişime geçerek, Thomas Bernhard ile 1986 yılında yapılan -muhtemelen izlediğiniz veya izleyeceğiniz- bu kaydın çevirisini yapmak istediklerini ve sonrasında daha çok kişiye ulaşabilmesi adına kanalda yayınlayıp yayınlayamayacağımı bana sordular. Elbette ki ben de bu iki arkadaş gibi Thomas Bernhard sevdalısı biri olduğumdan seve seve kabul ettim bunu. Şimdi de gördüğünüz gibi, Matthias Kyska’nın çevirisini yapıp sonrasında Kerem Duymuş’un redaksiyonunu gerçekleştirdiği Krista Fleischmann’ın Bernhard ile Madrid’de yaptığı söyleşiye ait bu nadir kaydı yayınlamış bulunuyoruz. Bu arada videonun orijinal adının da “Die Ursache bin ich selbst” olduğunu araya sıkıştırayım.

Ayrıca ben de naçizane altyazının son düzenlemesini yaptım ve görüntü kalitesi yüksek olan bir videoyu buldum. Ancak elbette ki esas teşekkürü hak edenler -bir kez daha- Matthias Kyska ile Kerem Duymuş’tur.

Çeviri: Matthias Kyska (https://www.facebook.com/matthias.kyska)

Redaksiyon: Kerem Duymuş (https://twitter.com/KeremDuymus)

Düzenleme: Ümid Gurbanov

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar