Kürt Gençlik Araştırması sonuçları açıklandı: Anadilde eğitim en temel sorun, gençler Kürt sorununun çözümünde diplomasiden yana

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Rawest Araştırma ve Yaşama Dair Vakıf, British Embassy Foundation desteğiyle yürüttükleri Kürt Gençlik Araştırması’nın sonuçlarını Ankara’da düzenledikleri bir toplantıda kamuoyu ile paylaştı. Gazetecilerin, akademisyenlerin ve sivil toplum örgütlerinden temsilcilerin yanı sıra siyasilerin de ilgi gösterdiği toplantıda, HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu ve CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu araştırma sonuçlarını Medyascope’a değerlendirdi.

HDP’den sonra Kürt gençlerin kendine en yakın bulduğu ikinci parti CHP

18 şehirde 1500 gençle yürütülen anket çalışmalarının yanı sıra yüz yüze görüşmelerin ardından elde edilen sonuçlara göre, Türkiye’de yaşayan Kürt gençler Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) sonra kendilerine en yakın ikinci partinin Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) olduğunu düşünüyor. Medyascope’a konuşan CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu bu durumu partisinin özellikle son on yıldır yürüttüğü başarılı politikaların bir sonucu olarak gördüğünü belirtirken, HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu ise HDP’nin 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde CHP’ye verdiği desteğin altını çizdi. Gergerlioğlu’na göre, HDP Kürt gençlerin temsiliyetinde ilk yeri koruyor, ancak HDP’nin özeleştiri yapması da gerekiyor.

Örnekleme dahil olan bireylerle yapılan ikili görüşmeler, Kürt gençlerin PKK’dan ziyade HDP’ye yakın durduklarını, Kürt sorununun çözümünde çatışmalardan ziyade diplomatik ve barışçıl yolların etkili olacağına inandıklarını ortaya koyuyor.

En popüler siyasetçi hâlâ Demirtaş, ikinci isim İmamoğlu

Daha önce Adalet ve Kalkınma Partisi’ne (AKP) oy vermiş olanların yüzde 20’si AKP’den uzaklaşmış durumda. Yüzde yirmilik bu kesim, Kürt sorununun çözülmesinin ve “çözüm sürecinde” ilerleme kaydedilmesinin önündeki esas engelin AKP’nin tavrı olduğunu düşünüyor. Hâlâ AKP’ye oy veren Kürt gençler ise kendilerini önce “Müslüman” kimlikleriyle, ardından Kürt kimlikleriyle tanımlıyorlar. Yakın tarihte yapılacak bir seçimdeki tercihler sorulduğunda ise en yüksek oyu yüzde 45,3 ile HDP alırken, onu yüzde 18,3 ile AKP ve yüzde 7,5 ile CHP takip ediyor. Ankete katılanların yüzde 14,9’u ise kararsız. 

Söz konusu karizmatik liderler olduğunda ise, Selahattin Demirtaş, Kürt gençler arasında oldukça popüler. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı, CHP’li Ekrem İmamoğlu ise Demirtaş’tan sonra ikinci en popüler siyasi figür.

En temel sorun anadil, ardından ayrımcılık, eğitim ve işsizlik geliyor

Araştırma sonuçları, Kürt gençlerle ebeveynleri arasında eğitim düzeyi bakımından çarpıcı farklar olduğunu gösteriyor. Örnekleme dahil olan gençlerin çoğunluğunun ailesi kalabalık, ancak yine birçoğu Türk gençliğine göre ailelerinden uzakta yaşamayı ve maddi anlamda onlara bağımlı olmamayı daha fazla önemsiyor. Bu durumun da etkisiyle gençler Kürtçe’den ziyade Türkçe’yi kullanıyor. 

Ancak araştırma sonuçlarını açıklayan ekip, bunun bir asimilasyon işareti olarak görülmemesi gerektiğinin altını çiziyor. Gençlerle yapılan yüz yüze görüşmelerde, bu durumun temel sebebi olarak gençlerin ailelerinden uzakta yaşamaları ön plana çıkıyor. Ancak bu gençlerin Kürtçe ile bağları sürüyor, üçte ikisi aileleriyle iyi kötü Kürtçe konuşuyor ve hepsi anadilde eğitim taleplerini dile getiriyor.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus