ABD’de Kadınlar Yürüyüşü üçüncü kez yapıldı: San Diego yürüyüşünden izlenimler

ABD’de Donald Trump’ın resmen göreve başlayışını protesto etmek ve kadın haklarını savunmak için 20 Ocak 2017 tarihinde kadınların sokağa inmesi ile başlayan Kadınlar Yürüyüşü hareketinin üçüncüsü cumartesi günü düzenlendi. Kadınların ağırlıkta olduğu geniş kitleler ABD’nin çeşitli şehirlerinde barışçıl gösteriler yaptı.

“Hasta ve yorgunum”

San Diego’da da birçok farklı toplumsal örgütü bir araya getirmeyi başaran yürüyüşte, temel amacın Trump’ın tekrar aday olması beklenen 2020 başkanlık seçimleri öncesi kadınları örgütlemek olduğu belirtildi. Herkes için sosyal adalet ve ulusal politikalarda eşitlik savunuldu. 

Bu yılki miting, Trump ve Kongre’nin, Meksika sınırına yapılması planlanan duvar ödeneğiyle ilgili anlaşamaması üzerine, federal hükümetin kısmen kapalı olmasının gölgesinde gerçekleşti. 

“Kadının yeri Temsilciler Meclisi, Senato ve Oval Ofis’tir”

Medeni haklar, engellilik hakları, şiddete son verme, çevre adaleti, göçmen hakları, LGBTQIA hakları, işçi hakları ve sağlık hizmetlerinden tüm vatandaşların yararlanabilmesi gibi konular gösteride ön plana çıktı. Cinsiyet, ırk ve iktisadi eşitlik için yapılan adalet mücadelelerinin altı çizildi. Şeffaf, güvenilir ve eşitlik sağlayacak bir yönetim talep edildi. 

“92 yaşındayım. Berbat bir durum. Hâlâ bu lanet şeyi protesto ettiğime inanamıyorum”

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar