ABD’de Kadınlar Yürüyüşü üçüncü kez yapıldı: San Diego yürüyüşünden izlenimler

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

ABD’de Donald Trump’ın resmen göreve başlayışını protesto etmek ve kadın haklarını savunmak için 20 Ocak 2017 tarihinde kadınların sokağa inmesi ile başlayan Kadınlar Yürüyüşü hareketinin üçüncüsü cumartesi günü düzenlendi. Kadınların ağırlıkta olduğu geniş kitleler ABD’nin çeşitli şehirlerinde barışçıl gösteriler yaptı.

“Hasta ve yorgunum”

San Diego’da da birçok farklı toplumsal örgütü bir araya getirmeyi başaran yürüyüşte, temel amacın Trump’ın tekrar aday olması beklenen 2020 başkanlık seçimleri öncesi kadınları örgütlemek olduğu belirtildi. Herkes için sosyal adalet ve ulusal politikalarda eşitlik savunuldu. 

Bu yılki miting, Trump ve Kongre’nin, Meksika sınırına yapılması planlanan duvar ödeneğiyle ilgili anlaşamaması üzerine, federal hükümetin kısmen kapalı olmasının gölgesinde gerçekleşti. 

“Kadının yeri Temsilciler Meclisi, Senato ve Oval Ofis’tir”

Medeni haklar, engellilik hakları, şiddete son verme, çevre adaleti, göçmen hakları, LGBTQIA hakları, işçi hakları ve sağlık hizmetlerinden tüm vatandaşların yararlanabilmesi gibi konular gösteride ön plana çıktı. Cinsiyet, ırk ve iktisadi eşitlik için yapılan adalet mücadelelerinin altı çizildi. Şeffaf, güvenilir ve eşitlik sağlayacak bir yönetim talep edildi. 

“92 yaşındayım. Berbat bir durum. Hâlâ bu lanet şeyi protesto ettiğime inanamıyorum”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus