ABD Dışişleri Bakanı Pompeo: “Çin’in Sincan politikası ‘yüzyılın kara lekesi'”

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Çin’in Sincan-Uygur Özerk Bölgesi’nde yaşayan Müslümanlar üzerindeki baskıcı politikasını eleştirdi. Pompeo, bu politikaları “yüzyılın kara lekesi” olarak tanımladı.

Vaşington’da düzenlenen dini özgürlükler konferansında konuşan Pompeo, Müslüman azınlığa uygulanan gözaltı işlemlerini ve kurulan toplama kamplarını “zamanımızın en kötü krizi” olarak niteledi.

Çin’in Batı Sincan’da bir milyonu aşkın Uygur Türkü, Kazak ve diğer Müslüman azınlıkları toplama kamplarında tuttuğunu söyleyen Pompeo konuşmasında “Çin, zamanımızın en kötü insan hakları krizine ev sahipliği yapıyor” dedi. 

Çin Dışişleri Bakanlığı ise bu kampların “mesleki eğitim kampı” olduğunu iddia ediyor. BBC, bir milyon Müslümanın tutulduğu toplama kamplarına girmişti:

Çin’in azınlıklara uyguladığı baskıcı politikalar geçen hafta 22 Batı ülkesinin imza attığı mektupla gündeme gelmişti.

Çin’i kınayan Müslüman nüfus yoğunluklu ülke yok

Birleşmiş Milletler üyesi 22 ülkenin BM Daimi Temsilcileri, Çin’in Sincan politikalarını eleştiren mektupta, Çin’i uluslararası hükümlülüklerini yerine getirmeye, başta Sincan olmak üzere Çin genelinde inanç özgürlüklerine ve insan haklarına saygı göstermeye çağırıyordu. İmzacı 22 ülke arasında, Müslüman nüfus çoğunluğuna sahip hiçbir devletin bulunmaması dikkat çekmişti.

Rusya, Suudi Arabistan ve Körfez Ülkeleri’nden Çin’e destek

Rusya, Suudi Arabistan ve Körfez Ülkeleri’nin de bulunduğu 37 ülke ise bunun üzerine BM’ye Çin’i destekler nitelikte bir mektup yazmıştı. Bu ülkeler, Çin’in Sincan politikalarını “terörizm ve aşırılıkla mücadele” olarak nitelendirmişti.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar