Kuzey Marmara Otoyolu inşaatında viyadük çöktü: 3 işçi yaşamını yitirdi

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Kocaeli’nin Gebze ilçesinde yapımı süren Kuzey Marmara Otoyolu’nun Kurtköy Liman bağlantısını sağlayan kesiminde yer alan V07 viyadüğünde yaşanan çökme sonucu 3 işçi hayatını kaybetti.

Viyadükte, başlık ayağının  montajı sırasında çökme yaşandı. Yaklaşık 30 metre yükseklikte bulunan viyadükte çalışan işçiler aşağı düşerek enkazın altında kaldı. Olay yerine 112 Acil ve itfaiye ekipleri geldi. Enkaz altında kalan işçilerden 3’ü yaşamını yitirdi, 1 işçi ise yaralı olarak kurtarıldı.

Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, çökmenin beton bloğun yerleştirilmesi aşamasında meydana geldiğini, kazanını sebebinin teknik incelemeden sonra ortaya çıkacağını belirtti.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, olayla ile ilgili 2 müfettiş görevlendirdiğini ve olayla ilgili inceleme başlatıldığını duyurdu.

Kazanın nedenleri araştırılıyor

Karayolları Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklama şöyle:

“Kuzey Marmara Otoyolu’nun Kurtköy Liman bağlantısını sağlayan kesiminde yer alan V07 viyadüğünün güney tarafında son orta ayağındaki başlık kirişinde, devam eden beton imalatı sırasında henüz tespit edilemeyen nedenlerle taşıyıcı kalıp çökmüştür. Kazada, çalışmaları sürdüren muhtemelen 4 işçi çöken kalıp ile beraber zemine düşmüştür. Kazanın nedenleri ile ilgili incelemelerde başlatılmıştır. ”

DİSK’ten açıklama

Viyadük inşaatında yaşanan kazayla ilgili DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu da yazılı bir açıklama yayınladı. Kocaeli’nin Gebze ilçesinde işçilerin üzerine çöken viyadüğün, mega projelerde işlenen zincirleme suçların son halkası olduğunu belirten Çerkezoğlu, “İlk gelen bilgiler, cinayetin nedeninin üretim hatası ve asıl olarak da inşaatın hızlı ilerlemesi amacıyla üretim zorlaması olduğunu göstermektedir” dedi.

CHP’den görevlendirme

CHP, viyadük kazası için bölgeye heyet gönderiyor. Olayı yerinde incelemek üzere Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet ile İstanbul Milletvekili Ali Şeker görevlendirildi.

Yayın yasağı getirildi

Gebze 1. Sulh Ceza Hakimliği tarafından, viyadük çalışmaları sırasında beton bloğun düşmesi sonucu meydana gelen olaya ilişkin yayın yasağı kararı verildi.

 

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus