Bertrand Russell röportajı (1952-Türkçe altyazılı)

Bertrand Russell, hiç kuşkusuz, yirminci yüzyılın en önemli filozoflarından biridir. Aslına bakılırsa sadece filozof da değil, matematikçi ve tarihçidir de kendisi. Seçkin bir aileden gelen Russell, hayatı boyunca çeşitli barışsever aktivistliğe doğrudan soyunmuştur. Bu açıdan, özellikle birinci dünya savaşına yürekten karşı çıkmış, ilerleyen yıllarda da despotikleşen hükümetlere karşı çeşitli kampanyalar yürütmüştür.

Bununla birlikte, öğrencisi olan Ludwig Wittgenstein ile birlikte analitik felsefenin kurucularından sayılmaktadır. Bu açıdan, fikirlerin açık ve seçik olmasının önemini vurgulayan Russell, bir yandan da her şeye şüpheyle yaklaşılması gerektiğini belirtmektedir. 1952 tarihinde, Russell 80 yaşına geldiğinde Romney Wheeler’in kendisiyle yaptığı bu röportajda, Russell kendi yeniyetmelik dönemini anlatarak başlıyor konuşmaya. Döneminin başbakanı olan büyükbabasından bahsediyor ve o dönemki aile geleneklerini aktarıyor. Sonrasında Cambridge’e gitmesiyle değişen çevresini ve kendisini ne denli mutlu hissettiğini anlatan Russell, matematik ve felsefe ile olan ilgisini, bu açılardan matematiğin ve felsefenin ayrı ayrı ne gibi doyum sağladığını ve ne gibi konularda yetersiz kaldığını belirtiyor.

Rusya ve Çin hakkında gözlemlerini aktardıktan sonra, dünyanın kurtuluşu için üç temel şey öneriyor Russell: Dünya hükümeti, ekonomik eşitlik ve sabit nüfus. Bu üç şeyi bir miktar ayrıntılandırarak ne demek istediğini aktarıyor bizlere. Bu esnada da eğitimin ve özgürlüğün hangi açılardan önemli olduğunu da söylüyor. Nihayet, Marx’a değinerek felsefenin kaynağına ve dünyaya dair umutlarına değinen Russell, aslında konuşmanın başına kendisinin de özetlediği gibi “değişen inançların ve değişmeyen umutların 80 yılı”nı anlatıyor bizlere.

Patreon üzerinden bana destek olabilir ve böylece daha fazla kaydın Türkçeye kazandırılmasına katkı sağlayabilirsiniz. Destek olmak için: https://patreon.com/umidgurbanov

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar