İsmail Hakkı Polat, bir gece içerisinde yüzde 40 değer kazanan Bitcoin’i değerlendirdi: “Bu sıçramanın arkasında Çin’in olduğunu düşünüyorum”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Dijital para Bitcoin, 25 Ekim Cuma gecesi tarihinin en büyük sıçramasını yaşadı. Bitcoin, 12 saat içerisinde yüzde 40’a yakın değer kazanarak 10 bin dolara yükseldi. 11 yıllık geçmişi olan Bitcoin’in bu yükselişinin nedenini Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Bölümü Öğretim Görevlisi İsmail Hakkı Polat ile konuştuk.  Polat bu yükselişin arkasında Çin hükümetinin olduğunu düşünüyor.

Polat, mayıs ayından bu yana düşüşe geçen Bitcoin’in, cuma gecesi 7 bin 500 dolardan 10 bin 500 dolara çıktığını belirtti ve “Fiyatı aşağı giderken yaşanan böyle bir sıçrama Bitcoin tarihinin en büyük dönüm noktası olabilir, tarih onu gösterecek” dedi.

Bu sıçramayı çeşitli nedenlere bağlayanlar var. Elon Musk ve Edward Snowden‘ın attığı tweetler de bu nedenlerden birkaçı. İsmail Hakkı Polat atılan tweetleri ve nedenlerini şöyle anlattı:

Elon Musk Twitter’dan bir ateş emojisiyle paylaşım yaptı. Bunu ‘Elon Musk Bitcoin’i artırdı’ diye söyleyenler oldu. Fakat aynı saatler içerisinde Tesla’nın da fiyatı yüzde 30 arttı. Musk’ın o tweet’i Tesla için attığını düşünüyoruz. Bitcoin tahmini yapan bir kâhin var. Bu kâhin ekim ayı sonunda Bitcoin’in 16 bin dolar olacağını söylemişti ve şu ana kadar aylık bazda söyledikleri çıktı. Dolayısıyla ayın bitmesine üç gün kala böyle bir artışın gelmesi ‘Acaba kâhinin söylediği mi çıkacak?’ söylentilerine yol açtı. Edward Snowden, Bitcoin aşağı yukarı yüzde 30 yükseldiğinde Twitter’dan kâhinin anonim olarak koyduğu anime bir fotoğraf görseli paylaştı. Ancak bunların hepsi spekülasyon.”

Çin, Bitcoin’i yasaklayan ülkeler arasındaydı. Çin’in resmi yayın organı Halkın Günlüğü gazetesi sıçrama olmadan bir gün önce, cuma günü ‘BLOCKCHAIN manşetiyle çıktı. İsmail Hakkı Polat ise bu tarihi sıçramanın nedenlerinden birinin bu manşet olduğunu düşünüyor:

“Cuma gecesi olan yükseliş tarihi bir sıçrama. Dolayısıyla bunun arkasında başka nedenler aramak lazım. Herkesin ağırlıklı olarak konuştuğu ama detaylarında çok daha fazla alt başlık bulduğumuz neden şu: Cuma günü Çin’in resmi yayın organı Halkın Günlüğü gazetesi ‘BLOCKCHAIN’ manşetiyle çıktı ve gazete Başkan Xi’nin Blokchain’i geleceğin teknolojisi olarak konumlayan ve eğitim, ekonomi ve birçok alanlarda Blockchain’in öncü olacağına ilişkin haberlerle doluydu. Özetle bu haberler, ‘Blockchain’i özellikle geleceğin kritik teknolojilerinde bir sıçrama olarak görüyoruz ve bu yüzden de Blockchain tabanlı uygulamalar ve hizmetler yapmak üzere Çin’i seferberliğe davet ediyoruz’ tarzında yorumlandı. Burada ilginç olan şey, Çin’in Bitcoin’i üç-dört kere yasaklayan ve aslında Bitcoin’den de uzak duran bir ülke olması. Daha önce de Blockchain’e bu kadar odaklandığı olmamıştı. Başkan Xi bunu söyleyince, tabii Blockchain ve Bitcoin ile ilgili kötü yorumlarda bulunan kişiler de bu yorumları silmeye başladı. Hatta ülkede ‘Blockchain kötüdür’ demek bile yasaklandı gibi espriler var.”

İsmail Hakkı Polat ile yaptığımız söyleşinin tamamı için:

İlgili haberler:

İsmail Hakkı Polat ile “tekrar değer kazanıp 12 bin dolar seviyesine çıkan Bitcoin” üzerine söyleşi

“Modası geçti” denen Bitcoin 11 bin dolara yükseldi

İsmail Hakkı Polat: “Bitcoin’in 8 bin doları geçmesinin arkasındaki nedenlerden biri alım-satım hacminin yükselmesi”

Bitcoin borsalarındaki düşüşün nedeni ne? İsmail Hakkı Polat ile söyleşi

Başta Bitcoin olmak üzere kripto paralar, 24 saatte 9 ayın en düşük seviyesine geriledi

İsmail Hakkı Polat ile dijital para Bitcoin üzerine söyleşi

Ekonomi Sohbetleri (86): Bitcoin nereye kadar?

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus